Antikor testi nedir?

Covid-19, son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılım gösteren, hijyen kurallarına uyulmadığında daha da riskli bir hal alan hastalıktır. Korona virüse yakalanıp karantina sürecinden normal yaşama dönen hastaların virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı merak ettikleri bir konudur. Ayrıca covid aşısından sonra aşının etkinliğini görmek için de antikor testi yapılır. Bütün merak edilen bu konuları açığa çıkaran testin adı antikor testidir. Antikor testi, kişinin korona virüs geçirip geçirmediğinin anlaşılması adına yapılan kan testidir. Aynı zamanda virüsü belirtisiz geçiren hastalarda da uygulanmaktadır.

Bu yazımızda antikor testinin ne olduğu, antikor testinin nasıl yapıldığı, antikor testinin avantajlarını, antikor testinin kimlere yapıldığı, antikor testinin neden yapıldığı, antikor testinin güvenli olup olmadığı, antikor testi sonucunun ne zaman çıktığı, evlerde ve iş yerlerinde antikor testinin yapılıp yapılmadığı ve antikor testi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kaç çeşit antikor testi vardır?

Antikor testi, vücuda bulaşan virüslere karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Antikor testi kişinin kanındaki antikorları kontrol etmektedir ve vücuda giren virüslere karşı antikorlar savaşmaktadır. Testler damardan kan alınarak yapılmaktadır.  Hastadan alınan kan ile kişinin hastalığı geçirip geçirmediği veya aşı yapıldıysa aşının etkili olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Antikor testi nasıl yapılır?

PCR testi semptom gösteren kişilerde, taşıyıcı olma riski olan kişilerde, gün boyu ya da uzunca bir süre pozitif biri ile aynı ortamda bulunan kişilerde uygulanması gereken bir tanı testidir.

Antikor testi avantajları nelerdir?

Antikor testi kişinin virüs geçirip geçirmediğinin anlaşılmasında veya aşı yapıldıysa aşının etkili olup olmadığının anlaşılmasında oldukça yararlı bir testtir. Kişi bu test ile bağışıklık durumunu öğrenmekte ve kişiye bu konuda avantaj sağlamaktadır.

Antikor testi kimlere yapılır?

Antikor testi,  hastalığı geçiren kişilere, semptom göstermeden hastalığı geçirmiş olabileceğinden şüphelenilen kişilere, aşı yapıldıktan sonra aşının etkinliğini görmek isteyen herkese yapılabilmektedir.

Antikor testi neden yapılır?

Antikor testi, kişide antikor varlığının anlaşılması için, virüsü vücuduna alıp hangi evrede olduğunun tespiti için ve hastalığa karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığının öğrenilmesi için uygulanmaktadır.

Antikor testi güvenilir mi?

Antikor testi oldukça güvenilir bir test olup son zamanlarda mücadele edilen korona virüse karşı bağışıklık durumunun tespiti için oldukça ideal olan bir yöntemdir.

Antikor testi ne zaman çıkar?

Nukleokapsid antikor sonucu 1 saatte , antispike antikor sonucu ise 24 saatte çıkmaktadır.

Evde antikor testi yapılır mı?

Covid-19 hastalığı geçiren veya taşıyıcı riski olan hastalar hastanelere başvurup PCR testi ve antikor testi yaptırmaktadır. Korona virüse yakalanan bazı yaşlı hastaların, genç insanlar gibi hastaneye gitme imkanları bulunmamaktadır. Hastanelere test için gidemeyen yaşlı hastaların evlerine sağlık çalışanları gelmekte ve hastalardan örnek alınmaktadır. Evlerde ve iş yerlerinde PCR testi yapılabildiği gibi antikor testleri de yapılmaktadır.

İş yerinde antikor testi yapılır mı?

Evlerde korona virüs hastalığının varlığı için testler yapıldığı gibi sağlık çalışanları tarafından iş yerlerinde de antikor testi yapılabilmektedir.