Evde EKG Çekimi

Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri tarafından organize edilen bir görüntüleme hizmetidir. Bu hizmet ile medikal tedavisine evde devam edilen hastaların ihtiyaçları profesyonel şekilde karşılanmaktadır.

EKG yani Elektrokardiyografi, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp kası iltihapları, kalp ritim bozukluğu, göğüs ağrısı, kalple ilişkili diğer birçok hastalığın teşhisinde, uygulanan yardımcı görüntüleme yöntemlerden biridir.

EKG cihazı cilde yapıştırılan elektrotlar ile kalbin elektriksel verilerini (kalp ritmi, kalp atışları ve kalple ilgili reaksiyonlar) almaya yarar. EKG çekimi sayesinde kalbin çalışmasına dair pek çok veri elde edilerek gerekirse ileri tetkiklere başvurulabilir.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Evde EKG Çekimi Nedir?

Evde elektrokardiyografi çekimi, portable yani taşınabilir mobil EKG cihazı ile hastanın evine gidilerek yapılan elektrokardiyografi işlemidir.

EKG Neden Çekilir?

Hastanın şikayetleri doğrultusunda hekimin kalpte bir sıkıntı olduğunu düşündüğü durumlarda hasta için EKG (elektrokardiyografi) işlemi planlanabilir. EKG çekiminde kalbin ritminde bir değişiklik olup olmadığı ve kalp damarlarındaki darlık gibi durumlara dair ipuçları gözlemlenebilir.

Evde EKG Çekimi Hangi Hastalar İçin Uygulanır?

Evde tedavisine devam edilen kalp-damar-tansiyon hastaları, yatalak hastalar veya farklı bir hastalıkta ilgili tedavi gören kişilerin yaşadığı sıkıntılara bağlı olarak EKG çekim işlemi gerçekleştirilebilir.

Evde EKG Çekiminin Hasta ve Hasta Yakınlarına Faydaları Nelerdir?

EKG çekiminin evde yapılmasının hastaya olduğu kadar hasta yakınlarına da faydaları bulunmaktadır.

  • Hastanın evinde, güvenli ortamında Elektrokardiyografi çekimi yapılacağı için hasta adına konforlu bir hizmettir.
  • Hasta hareket edemeyecek pozisyonda veya yatağa bağımlı durumda ise hastanın sevki için organize edilmesi gereken ambulans ihtiyacı kalmaz. Böylelikle maddi olarak avantaj sağlar.
  • Hasta ve hasta yakınının hastanede tetkikler için harcayacağı zaman ve uğraş kaybını önler.
  • Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı ve güvenilir Evde bakım ve sağlık hizmetleri gibi bir kurumdan “EKG çekimi” hizmeti sağlanmış olur.
Hastanın primer hekimi, hastanın şikayetleri doğrultusunda durum değerlendirmesi yaparak gerekli gördüğü taktirde EKG (elektrokardiyografi) çekimi talebinde bulunabilir.
Aile yakınları bu hizmeti Evde bakım ve sağlık hizmetleri veren profesyonel bir kurumdan talep eder.
Evde bakım ve sağlık hizmetleri yetkilisi hizmetle ilgili prosedürleri hasta yakınına aktarır ve onay alır.
Aile yakınlarının onayının ardından uygun gün/saat belirlenir.
Radyoloji teknisyeni veya bakım hemşiresi belirlenen zaman aralığında hastanın EKG çekimini yapmak üzere belirlenen adrese giderek çekimi gerçekleştirir.
Çıkan sonuçlar hekim ve hasta yakınları ile paylaşılır.