PCR testi nedir?

Covid-19, son zamanlarda kendini gösteren, bütün dünyayı etkisi altına alan, bulaştığı kişide belirli semptomlar gösteren bir virüs çeşididir. Gün geçtikçe mutasyonları ile birlikte daha da bulaşıcı olduğu görülmektedir. Hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadığı taktirde bulaş riski çok artmaktadır. Korona virüs olarak da bilinen covid-19 tanısında kullanılan tanı testine PCR testi denilmektedir. PCR testi ile günümüzde sadece korona virüs varlığı değil bunun yanında vücutta virüs, parazit gibi sorunların tespitinde de kullanılmaktadır. PCR testi, korona virüs adına vücutta bulunan virüsün kimliğini belirlemek adına uygulanan bir testtir. PCR testi boğaz ve burundan, uçları pamuk yapılı bir çubuk yardımıyla sürüntü alınması ile yapılmaktadır. Kişinin öksürmesinin ardından çıkan balgamdan örnek alınması ile de yapılmaktadır. PCR testi eğer korona virüs tanısı için uygulanıyorsa sürüntü alınması daha etkili sonuçlar vermektedir. PCR testi hem covid belirtisi olan kişilerde hem de belirti göstermeyen kişilerde uygulanabilen bir testtir. Günümüzde covid-19 tanısında sıkça tercih edilen ve başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir.

PCR testi avantajları nelerdir?

PCR testi, vücutta covid varlığının erken teşhisi ile hastalığın önüne geçilmesini amaçlamaktadır. Hem hastalığa yakalanan hem de taşıyıcı olan kişilerde virüs varlığını tespit etmektedir. PCR testi kan alınarak yapılmadığı için kişiye herhangi bir ağrı hissettirmez ve kısa sürede başarılı, doğru sonuçlar vermektedir.

PCR testi kimlere yapılır?

PCR testi semptom gösteren kişilerde, taşıyıcı olma riski olan kişilerde, gün boyu ya da uzunca bir süre pozitif biri ile aynı ortamda bulunan kişilerde uygulanması gereken bir tanı testidir.

PCR testi neden yapılır?

PCR testi virüslerin kimliğinin belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Hastalarda korona virüs varlığı durumlarında teşhis için kullanılmakta ayrıca vücutta virüs, bakteri ve parazitlerin tespitinde oldukça sık kullanılan bir testtir.

PCR testi güvenilir mi?

PCR testi güvenilir bir test olup korona virüs tanısında tercih edilen bir tanı yöntemidir. Bu test ile hastalarda covid varlığının anlaşılması hastalığın yayılma hızını düşürmektedir.

PCR testi ne zaman çıkar?

PCR testi sonuçları, testin yapıldığı hastaneye ve yoğunluğa göre farklılık göstermektedir. PCR testi sonuçlarının çıkma süresi 24 saat ile 3 gün arasında değişmektedir.

Evde PCR testi yapılır mı?

Sağlık kuruluşlarında PCR testi uygulandığı gibi evlerde de hastanelerden sağlık çalışanlarının gelmesi ile PCR testi yapılmaktadır. Hastaneye gelemeyecek durumda olan veya bulaşma riskinden dolayı evde pcr testi yaptırmak isteyen kişiler için kurumumuz evde pcr testi imkânı sunmaktadır.

İş yerinde PCR testi yapılır mı?

Covid bulaşma riskinin olduğu işletmeler, tam zamanlı çalışan kurumlar, üretim tesisleri ve sanayi kuruluşları gibi sürekli hizmet vermekte olan yerler için personelin düzenli test ile korunmasını isteyen işletmeler için işyerinde pcr testi imkânı sunmaktayız.

İş yerlerinde personelin kendisi veya iş yeri talebi ile işyerlerinde de PCR testi uygulanmaktadır.

PCR testi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

PCR testi ile vücutta oluşmuş viral ve bakteriyel hastalıklar teşhis edilmektedir. Fakat günümüzde en sık korona virüs hastalığının tanısında kullanılan bir tanı testidir.