Yenidoğan Eğitimi

Hastaneden eve geçiş sürecinde ve devamında yenidoğan ve annenin ihtiyacı olan eğitimler

Anneler için oldukça önemli olan evde yeni doğan eğitimi, genellikle eş, aile, arkadaş ve yakın çevre tarafından annelere hediye niteliğinde sunulan ve doğum sonrası annenin yeni sürece adaptasyonunu sağlayan şık bir eğitim paketidir.

Yeni annenin bu güzel ve zor sürecinde, onu desteklemek ve bebek bakımı konusunda deneyim kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ona bütün bebek hediyelerinden daha değerli olan ‘’evde yeni doğan eğitimi’’ ni hediye edebilirsiniz.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Evde Yeni Doğan Eğitiminin Amacı

Bebeğin ve annenin doğum sonrası kontrolünün sağlanması, bebeğin bakım gereksinimlerinin ebeveynler tarafından bilinçli ve doğru bir şekilde karşılanması ve annenin bu süreçte kendisini psikolojik olarak daha rahat ve mutlu hissetmesidir.

Yaklaşık 2 saat süren evde yenidoğan eğitimi; hem annenin, hem de bebeğin bakımına yönelik uygulamalı konular içermektedir. Eğitim İçeriğinde yer alan konular;

Emzirme

Annenin doğum sonrası en çok zorlandığı bu alanda;

 • Bebeğin beslenmesine yönelik uygulamalı eğitim sunulması,
 • Doğru emzirme teknikleri,
 • Anne sütünün önemi,
 • Süt saklama koşulları,
 • Bebeğin doyup doymadığının kontrolü ve anne sütünü arttırıcı yöntemler.

Giyinme

Yenidoğan bebeğin giydirilmesinde ve kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, kundak kullanımının doğruluğu.

Bebek bakımı :

 • Cilt bakımı ve nemlendirilmesi,
 • Ağız temizliği,
 • Göz, burun ve kulak temizliği,
 • Tırnak kesimi,
 • Göbek bakımı,
 • Alt bakımı ve bu bakımları yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar.

Günlük Bakım Eğitimleri

Bebek gelişimi : Bebek tartısı ve boy ölçer ile bebeğinizin boy, kilo ve baş çevresi kontrolünün sağlanması ve gelişim takibi hakkında eğitim verilmesi, aşı takvimi eğitimi.

Bebek banyosu : Uzman hemşiremiz ile birlikte uygulamalı bebek banyosu ve eğitimi, banyo sırasında kullanılması gereken malzemeler ve dikkat edilmesi gereken noktalar, banyo sonrası nem dengesinin korunması, banyo sıklığı.

Bebeklerde gaz sorunu : Yenidoğan bebeğin gazının çıkarılması ve gaz çıkarmada uygulanacak yöntemler, anne beslenmesinin gaz oluşumuna etkisi.

Pişik Yönetimi : Pişik oluşumunun engellenmesi için yapılması gerekenler, pişik tedavi yöntemleri.

Kelebek masajı ve önemi : Kelebek masajı teknikleri ve yenidoğan üzerindeki olumlu etkileri.

Ev ortamının bebek için uygunluğu ve öneriler : Uygun oda ısısı, nem oranı, oda içerisinde bulunması gerekenler ve diğer ihtiyaçlarınızın belirlenmesi.

Bebeklerde ilk yardım : Gelişebilecek acil durumlarda yapılması gereken müdahaleler, hayat kurtarıcı uygulamalar ve basit ilk yardım teknikleri.

Annenin Genel Bakım ve Değerlendirilmesi : Doğum, sezeryan olarak gerçekleşmiş ise dikiş, yara bakımı ve kontrolü, annenin göğüs bakımı, mastit kontrolü ve tedavisi, lohusa beslenmesi ve lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda eğitim sunulur.