Koronavirüs nedir?

Koronavirüs; tüm dünyanın bir seneyi aşkın süredir baş etmek zorunda kaldığı, son derece bulaşıcı ve insanların bu durum karşısında çok dikkatli olması gerektiği bir salgındır. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’ de baş gösterdi ve git gide tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Covid-19 olarak bilinmektedir ve zarflı bir virüstür. Etrafında dikenleri bulunmakta, mikroskop eşliğinde incelendiğinde kraliyet tacı gibi görünmektedir. Bu durum adının Corona olmasına sebebiyet vermiştir. Kişiden kişiye yakın temas olduğu anda anında bulaşabilen bir virüstür ve çeşitli semptomları beraberinde getirmektedir. Koronavirüs belirtileri her kişide aynı olmamakla birlikte kimisinde sindirim sistemine intikal ederken kimilerinde ise solunum sistemine intikal etmektedir. Solunum sistemine etki ettiği sırada her hasta aynı şiddette geçirmemekte ve nezle kadar hafif geçirenler de bulunmaktadır. Koronavirüs hastalığına tedbir olarak koruyucu ekipmanlar önerildi ve kişilerin bu duruma alışması için sıkı sıkıya tembihler uygulandı. Maske, mesafe ve temizlik adı altında uygulamalar yapıldı ve kurallara herkesin uyması istenildi. Koronavirüs, son zamanlarda etkisini gittikçe arttırmakta ve çoğu kişinin hastalık kapmasına zemin hazırlamaktadır. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymayan kişilerin hastalıkla enfekte olması kaçınılmaz hale gelmektedir. Koronavirüs sebebiyle çoğu mekanlar düzenli olarak dezenfekte edilmekte ve hastalığın seyrinin artmaması adına bir süre kapalı tutulmaktadır. Koronavirüs bulaştığı hastada yaygın görülen belirtiler, hafif görülen belirtiler ve ciddi semptomlar olmak üzere kendini göstermektedir. Yaygın görülen semptomlar; ateş, kuru öksürük ve yorgunluk halidir. Hafif görülen semptomlar; ishal, ağrı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve koku kaybıdır. Ciddi görülen semptomlar ise; solunum güçlüğü ve nefes darlığı, göğüs ağrısı, konuşma ve hareket kaybıdır. Ciddi semptomları yaşayan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli tedavileri olmalıdırlar. Hafif semptomları geçiren hastalar ise ev karantinasına girmeli ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

Bu yazımızda koronavirüs nedir, nasıl bulaşır, koronavirüs belirtileri nelerdir, koronavirüs kuluçka süresi ne kadardır, koronavirüs kaç günde geçer, koronavirüs testi yapan hastaneler ve evde koronavirüs testi sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Günümüzde tüm dünyanın gündemine oturan bir virüs haline gelen korona; daha çok hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymayan kişilerde kendini belli eden bir salgındır. Virüs insandan insana damlacık yoluyla ve temas yoluyla bulaşan, solunum sistemine etki eden bir hastalıktır. Ayrıca öksürme, aksırma sırasında çok çabuk yayılabilmektedir ve yüzeylere dokunduktan sonra el, yüzle teması sırasında da kolaylıkla bulaş göstermektedir. Koronavirüs bulaş riskini azaltmak adına hijyen kurallarını uygulamak maske takmayı ihmal etmemek, diğer kişilerle güvenli mesafeyi korumak ve el temizliğine dikkat etmek gerekir.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri; hafif belirtiler, yaygın olan belirtiler ve ciddi semptomlar olmak üzere gruplar halinde incelenmektedir. Covid-19 ‘un ağır seyredeceği riskli gruplar vardır ve bunlar arasında; böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği, KOAH, şeker hastalığı, koroner damar hastalıkları ve obezite olan hastalar yer almaktadır. Bu hastalıklara sahip olan hastalarda koronavirüs belirtileri daha ağır seyretmektedir. Genel olarak yaygın görülen koronavirüs belirtileri; ateş, öksürük, halsizlik, bulantı ve kusmadır. Koronavirüs belirtileri diğer hastalıkların belirtileri ile aynı olabilir ve kendini diğer hastalıklardan ayıran tipik belirtileri de mevcuttur. Bu belirtileri kendinde gören kişiler aile hekimlerine veya test yapan hastanelere başvurarak koronavirüs testi yaptırmaktadır. PCR testi ve antikor testi adı verilen testler uygulandığında hastada başarılı sonuçlarla virüsün varlığı tespit edilmektedir. Koronavirüs belirtileri arasında en yaygın görüleni ve temel olanı ateştir. Ciddi semptomlar arasında; solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve hareket kaybıdır. Virüs ile enfekte olup da hiç belirti göstermeyen hastalar da vardır ve bu durumda herhangi bir şüphe sonucunda hastaların gerekli testleri yaptırmaları gerekmektedir. Bütün bu belirtiler sonucunda hastalar test yaptırmaktan korkmamalı ve test sonucu pozitif olması durumunda gerekli zaman zarfında kendini karantinaya almalıdırlar.

Koronavirüs kuluçka süresi ne kadar?

Koronavirüs hastalığı belirtileri; kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve kişinin bağışıklık sistemine, yaşına göre değişmektedir. Koronavirüs kuluçka süresi, kişinin enfekte olmasından sonraki 2-14 gündür. Virüsle bulaş olan hastalarda belirtiler genellikle 3 ile 10 gün arasında ortaya çıkmaktadır.

Koronavirüs kaç günde geçer?

Tüm Covid-19 hastalarının kaç günde sağlıklarına kavuşacakları akıllarında birer soru işaretidir. Bir an önce sağlıklarına kavuşmak ve aynı zamanda sevdiklerine sağ salim dönmek için gün sayarlar. Koronavirüs ile enfekte olan hastaların iyileşme süreci kişiden kişiye ve enfeksiyonun şiddetine göre değişmektedir. Test sonucu pozitif olan hastaların kendilerini karantinaya alarak ve sağlık personelleri tarafından kendilerine ulaştırılan ilaçları düzenli kullanarak atlatma süreleri kısalabilmektedir.

Koronavirüs Testi Yapan Hastaneler

Koronavirüs hastalığını kapmış olan kişiler, hangi hastanelerin test yapıp yapmadığı konusunda araştırma yapmaktadır. Covid-19 testi özel hastane ve devlet hastanelerinde yapılmakta ve sonuç bir iki gün içerisinde hastalara bildirilmektedir. Covid-19 testi hastanemizde de uygulanmakta ve kısa sürede sonuçların hastaya ulaştırılması amaçlanmaktadır.

Evde Koronavirüs Testi

Dünyanın dört bir yanında hergün binlerce Covid PCR testi yapılmakta ve günlük yapılan test sayıları gittikçe artmaktadır. Günümüzde Covid-19 aşısı uygulamaya geçmiştir ve faz şeklinde gün gün yapılan yaş sıralamalarına göre hastalara yapılmaktadır. Virüse karşı tedbir amaçlı üretilen bu aşılar hastaları belirli oranlarda virüsten korumaktadır. Hastanelerde Covid-19 testi uygulandığı kadar hastanelere ulaşımı olmayan kişiler için de evde koronavirüs testi uygulanmaktadır. Belirli yaş üzerindeki yaşlı hastalara, kronik hastalıkları olanlara veya farklı nedenlerle hastaneye gitmek istemeyenlere evde yapılan PCR ve antikor testleri hastalığın seyrinin ve varlığının anlaşılmasında oldukça ideal ve başarılı bir yöntemdir.