Evde Güvende Kalın

Dünyanın dört bir yanındaki aileler, sevdiklerine nasıl bakacakları konusunda zorluklarla karşı karşıya.

Sevdiklerinizi uzun süreli bir bakım tesisinden, huzurevinden veya hastaneden eve mi getirmek istiyorsunuz yoksa evlerinde güvenle kalabilmelerini mi sağlamak istiyorsunuz? Evde bakım, yaşlı bakımı ve bağımsız yaşamak için desteğe ihtiyaç duyan diğer bireyler için güvenli bir seçenek olmaya devam ediyor.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Evde koronavirüs testi için nereye başvurulur?

Evde koronavirüs testi hizmeti hem devlet hem de özel hastaneler tarafından verilmektedir. Test yaptırmak isteyip de herhangi bir sağlık kuruluşuna ulaşımı olmayan kişiler için evde koronavirüs testi uygulaması çok avantajlı bir işlemdir ve test yaptırmak isteyenler hangi hastanelerin yaptığı konusunda bilgi sahibi olmak istemekte ve bu konuda araştırma yapmaktadırlar. Evde koronavirüs testi hastanemiz sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır, ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz bilgi hattından bize ulaşabilirsiniz.

Evde koronavirüs testi yapan hastaneler

Evde laboratuvar talep edilen hasta grubu en çok; yatağa bağımlı hastalar, kronik hastalıklar, yürümede zorluk çeken hastalar v.b durumda olan kişilerdir. Bunun yanı sıra herhangi bir rahatsızlığı olmayan fakat evde laboratuvar hizmeti almak isteyen kişilere de bu hizmet verilebilir.
Evde laboratuvar hizmeti aynı zamanda kan vermeye vakit bulamayan kişilere veya evinin lokasyonu herhangi bir sağlık kuruluşuna uzak olan kişilere de verilebilmektedir.

Evde koronavirüs testi hangi yöntemle yapılır?

Evde koronavirüs testi; hastaneler tarafından gönderilen sağlık çalışanları eşliğinde steril araçlarla PCR yöntemi ile yapılmaktadır. Hastadan sürüntü alınarak incelenmesi için laboratuvara gönderilmekte, sonuçlar kısa sürede hastaya bildirilmektedir. Eğer hastalıkla enfekte ise ilaç tedavisi alarak evde 14 gün süre ile karantina altına alınmaktadır. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulduğu takdirde virüsle temas olmamakta ve başkalarının hayatları da tehlikeye girmemektedir.

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koruyucu ekipman giyen uzman doktorlar tarafından burun arkası ve geniz bölgesinden alınan örnekler sayesinde test yapılmaktadır. Özel solüsyonlu suya batırılan test çubuğu, makinesine okutulur. Ardından çıkan test sonucu kişi ile paylaşılır. Ülkemizde bulunan e-nabız sistemi ile testin sonucunu internet ortamından öğrenmeniz mümkündür.

Covid-19 testi kesin sonuç veriyor mu?

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren PCR testi kavramı uzun yıllardır tıp dünyasında kullanılmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından bilinen bu yöntem hastalığın yaygınlaşması ile birlikte bizim de yaşamımıza dahil olmuştur. Testler yapıldıktan sonra laboratuvar ortamında incelemeye alınır. Bu ortamlar uluslararası standartlara uygun olacak şekilde kurulmuştur. Dolayısıyla testin sonuçları çok büyük ihtimalle doğrudur. Elbette çok küçük dahi olsa yanılma payı mevcuttur. Ancak bu rakam yüzde 1’in de altındadır.

Evde ve İşyerinde Covid Testi

Evde covid testi devlet hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu hizmet sağlık kompleksine ulaşamayan kişiler için özel olarak yapılır. Koruyucu ekipman giymiş uzman bir ekip evinize gelerek covid testi yapabilir. Ancak genellikle özel hastaneler bu hizmeti vermektedir.

Evde Korona Testi

Evde korona testi hem özel hem de devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Ancak genellikle özel hastaneler gelen yanıtlara cevap verebilmektedir. Bunun temel nedeni ise devlet hastanelerine olan talebin fazlalığıdır. Bu nedenle özel sağlık kuruluşundan ücret karşılığında bu hizmeti alabilirsiniz.

Evde PCR Testi

İlk dönemlerde hastanelerde yaygın şekilde yapılan testler, son zamanlarda evde PCR testi uygulaması ile mobil hale gelmiştir. Hastanede kendini riske atmak istemeyen vatandaşlarımız ya da sağlık kuruluşuna gelemeyecek durumda olan kişiler için geliştirilen hizmet, belirli bir ücret karşılığı özel hastaneler tarafından verilmektedir.

Devlet kuruluşları tarafından da verilen bu hizmet yoğunluk sebebi ile gecikebiliyor. Bu durumda özel hastaneler hızlı bir şekilde mobil PCR testi uygulaması yapabiliyor.