Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Evde fizik tedavi, felç (inme), yaralanma, hastalık veya yaşlılık gibi nedenlerle hareketlerdeki fonksiyonel eksilmeyi geri kazandırmak için yapılan, elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizlerle hastaların tedavisine verilen isimdir.

Nörolojik hastalıklar, ortopedik hastalıklar, çoklu travmalar, yaşlılığa bağlı problemler gibi birçok durumda hastanıza evde fizyoterapi hizmeti  özel fizyoterapistleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Evde fizyoterapi hizmetlerimiz, bireylerin rahat ve konforlu bir ortamda hizmet almalarını ve bağımsızlıklarını daha hızlı kazanabilmelerini sağlar.

Aynı zamanda hasta yakınlarının da rehabilitasyon sürecine dahil olmalarını sağlar.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Manuel Terapi

 • Manuel terapi elle tedavi anlamına gelmektedir. Sıklıkla eklem, kas, kemik ve bağ dokusu ile ilgili problemleri tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Biraz daha açacak olursak; hareket sistemini oluşturan bu ekipmanların, hasar görmesi ya da herhangi bir sebeple etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan fonksiyon kaybı ya da ağrıyı; özel yöntem ve teknikler ile tedavi edilmesine manuel terapi denir.

  Manuel terapi yönteminde besin maddeleri ve oksijeni özel teknikler ile kaslara yönlendirme işlemi uygulanır. Bu sayede kas dokusunun atıkları bırakmasına yardımcı olunur ve vücudun kendi doğal iyileşme kabiliyetini hızlandırarak gerçek bir iyileşme sağlanır.

Manuel terapi yönteminde vücudunuzun doğal iyileşme kabiliyeti harekete geçirilir. Bu sayede daha kalıcı bir tedavi sağlanır.

Kullanılan teknikleri arasında; mobilizasyon, manipulasyon, postizometrik relaksasyon teknikleri, özel germe teknikleri ve klinik bantlama teknikleri gibi yöntemler vardır. Manuel terapi, genellikle omurga ve eklemlerin ağrılı durumlarında veya fonksiyon bozukluklarının tedavisinde tercih edilir.

Hastanın rahatsızlık ve şikayetinden yola çıkarak eklem ve çevresindeki anatomik yapılar, manuel terapiyi uygulayan fizyoterapist tarafından kontrol edilir. Eklem ve çevresindeki dokularda ağrıya veya fonksiyon kaybına sebep olan etmenleri ortaya çıkarır.

Tamamen elle yapılan bir tedavi olmasından dolayı hastaların değerlendirilmesi, hastalık sebeplerini anlaşılması, tedavi edilmesi ve tekrardan iyileşmenin kontrolü yapılması aşamalarını tamamını elle yapılan uygulamalar içerir. Ayrıca sadece görünen problemin değil organik problemi oluşturan nedenleri de ortadan kaldırarak tam bir iyileşme sağlayan manuel terapi aynı problemin tekrarlanmasını böylelikle önler.

 

Manuel Terapi Avantajları Nelerdir?
Başarı oranı oranı oldukça yüksektir.
İyileştirme hızı diğer tedavi şekillerine göre daha fazla olduğu için tedavi süresi daha kısadır.
Hiç bir yan etkisi yoktur.
Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez tamamen doğaldır.
Tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir.
Hastalığın sebebi de tedavi edildiği için daha kalıcı bir tedavi yöntemidir.
Diğer tedavi şekillerine göre daha hesaplıdır.
Manuel Terapi Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

 • Bel Ağrıları
 • Bel Fıtığı
 • Boyun Ağrıları
 • Boyun Fıtığı
 • Ön Çapraz Bağ Yırtıkları
 • Omuz yırtıkları
 • Donuk Omuz
 • Omuz İmpigment Ağrıları
 • Sırt Ağrıları
 • Fibromiyalji
 • Kalça Eklemi Ağrıları

Felç (İnme) Fizyoterapisi

Hemipleji, halk arasında bilinen adıyla Felç (İnme) ciddi bir rahatsızlık olup, hasta ve ailesi için oldukça zorlu bir süreçtir. Felç sonrası, özellikle erken dönemde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon, kaybedilen fonksiyonları büyük oranda geri kazandırarak, mucizevi sonuçlar vermektedir.

Tedavi sürecinin erken başlaması ve ara verilmeksizin devamlılığı en iyi sonuca ulaşmak için oldukça önemlidir. Hastanelerde fizik tedavi servisleri yoğunluk sebebiyle bazen aylar sonraya gün verebilmektedir.

Özel Fizyoterapist sitesi olarak felç(inme) vakalarında, nöroloji alanında çalışmış fizyoterapistlerimiz arasından size en uygun ve en yakın olan fizyoterapisti bulabilirsiniz. Kişiye özel tedavi programını isterseniz evde fizik tedavi hizmeti olarak veya birebir çalışma şeklinde özel klinikte fizik tedavi hizmeti olarak alabilirsiniz.

Felç tedavisinde ilk 3 ay tedavinin en önemli sürecidir. Tedavi sürecinin erken başlaması ve ara verilmeksizin devamlılığı en iyi sonuca ulaşmak için oldukça önemlidir.

 

Felç (inme) Rehabilitasyonu ve Fizik Tedavi Süreci

Erken dönemden başlayarak etkin fizik tedavi programı Aile ve hasta yakını eğitimi Ev ortamının düzenlenmesi Günlük yaşam aktivitelerinin eğitimi Ortezleme ve yardımcı araç kullanımı

Nörolojik rehabilitasyonda evde fizik tedavi fark yaratıyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki evde düzenli fizik tedavi alan hastalar, bir fizik tedavi ünitesinde alan veya hiç fizik tedavi almayan hastalara oranla daha iyi sonuçlar alıyor.

 • Evde fizik tedavi alan hastaların iyileşme oranı: %66
 • Fizik tedavi ünitelerinde fizik tedavi alan hastaların iyileşme oranı: %32
 • Fizik tedavi almayan hastaların iyileşme oranı: %2

Evde fizik tedavi hizmeti Felç (inme) rehabilitasyonunda anlamlı bir fark oluştursa da bazen ev ortamı etkin bir fizik tedavi süreci için uygun ve yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda klinik ortamında özel fizyoterapist eşliğinde ve birebir şekilde alınabilecek seanslar tedaviyi daha etkin kılabilir.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Ortopedik Fizyoterapi

Ortopedik rehabilitasyon, kas-iskelet sistemindeki bir çok hastalığın tedavisinde teşhise dayalı bilimsel yaklaşımlarla tedavi seçenekleri sunar. Başlıca rahatsızlıklar arasında; bel-boyun fıtıkları, kırıklar, kas yırtılmaları, bağ ve tendon yaralanmaları, omurga eğrilikleri (skolyoz, kifoz), romatizmal ve kıkırdak yıpranmasına bağlı eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklar vardır. Özel Fizyoterapist sitesi olarak bu örnekler ve benzeri vak’alarda, ortopedi alanında çalışmış fizyoterapistler ile kişiye özel tedavi programını Fizyoterapistlerin kendi merkezlerinde ya da evde fizik tedavi hizmeti olarak sunabiliyoruz.

Ortopedik rehabilitasyonda iyileşme sürecini kontrol altına almak, iyileşmeyi hızlandırmak ve kalıcı tedavi için günlük rutinin doğru şekilde planlanması son derece önemlidir.

Nörolojik Fizyoterapi

Nörolojik fizyoterapi, merkezi veya periferik sinir sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda uygulanır. Felç-inme(hemipleji), omurilik yaralanmaları, MS, parkinson, ALS, periferik sinir yaralanmaları, karpel tünel sendromu, yüz felci (fasial paralizi) gibi vakalar nörolojik rehabilitasyon alanına girmektedir. Etkin bir fizik tedavi programı ve erken dönem başlangıç ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Özel Fizyoterapist sitesi üzerinden bu örnekler ve benzeri vak’alarda, nöroloji alanında çalışmış deneyimli bir fizyoterapist bulabilirsiniz. Kişiye özel tedavi programınızı dilerseniz evde fizik tedavi hizmeti olarak veya özel klinikte tedavi şeklinde alabilirsiniz.

Nörolojik rehabilitasyon programı mutlaka hastaya özgü olmalı ve yakından takip edilmelidir.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Pediatrik Fizyoterapi

Pediatrik Fizyoterapi, genellikle doğum anomalileri kaynaklı ya da doğum sonrasında gelişen problemlerin tedavisine verilen addır. Yeni doğan, çocuk ve ergen yaştaki Serebral Palsy (CP), Spina Bifida, Brakiyal Pleksus, Down Sendromu, Musküler Distrofiler, Skolyoz vb. rahatsızlıkların tedavisini içerir. Özel Fizyoterapist sitesi bu örnekler ve benzeri vakalarda, pediatri alanında çalışmış fizyoterapistlere ulaşmanızı sağlar. Evde fizik tedavi desteği veren ya da kendi merkezleri bulunan fizyoterapistlere kolayca ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Çocukların tedaviye katılımları yetişkinlere göre farklılık gösterdiği için fizik tedavi programını eğlenceli hale getirebilen ve bu alanda tecrübe sahibi fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Yaşlı Fizyoterapisi

Geriatrik rehabilitasyon, yaşlıda fizyolojik kayba veya hastalığa bağlı gelişen fonksiyonel kötüleşmenin önlenmesi, geciktirilmesi, en aza indirilmesi veya tersine çevrilmesi amacı ile verilen hizmetlerin tamamıdır.

Geriatrik hastalar yaşlanmaya bağlı kas kaybı, kalça kırığı, diz-kalça protezi ameliyatı sonrası günlük yaşam fonksiyonlarını yerine getirememe gibi problemlerin yanında yürüyüş yeteneğini koruma veya geri kazanma, ağrı kontrolü vb sebeplerle fizik tedavi alabilirler.

Özel Fizyoterapist sitesi sayesinde bu gibi problemlerde, geriatri alanında çalışmış fizyoterapistlere kolayca ulaşabilirsiniz. Özel Fizyoterapist sitesinde kendi merkezi olan fizyoterapistler bulabilirsiniz ya da kişiye özel tedavi programını evde fizik tedavi hizmeti olarak sunan Fizyoterapistlere ulaşarak evde destek alabilirsiniz.

Geriatrik rehabilitasyon ile kas, kemik, ve eklem yapısındaki yaşa bağlı gerilemeler önlenirken; ağrı, düşme, günlük aktivitelerini yapamama gibi problemler ortadan kaldırılır.