Profesyonel Hasta Bakıcı

İlerleyen yaşlarda bakıma muhtaç olan veya yaşı genç olmasına rağmen çeşitli sağlık sorunları dolayısı ile bakıma ihtiyaç duyan kişiler için profesyonel hasta bakıcı hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Hasta bakıcısı taleplerinin birçoğu sektörde yetkinliği ve resmiyeti olmayan organizasyonlar tarafından karşılanmaya çalışılmakta ve bu durum çok büyük problemler ortaya çıkarmaktadır.

Referanslı ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı merkezlerden hasta bakıcı hizmeti almak hastanızın güvenliği, hizmetin kalitesi ve hasta yakınlarının memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

Hasta Bakıcı Hizmeti (12 Saat veya 24 Saat)

Evde hasta bakıcı, hastane veya ev sürecinde hastanızın, günlük yaşam aktivitelerine destek olan ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayan kişilerdir.

Kadrolu hasta bakıcıları; sertifika sahibi, en az 5 yıl hastane ve evde deneyimi olan, düzenli olarak hizmet içi eğitimler alan ve düzenli sağlık kontrolleri yapılan personellerdir.

Evde Hasta Bakıcı Personelimiz ; hastaların, hastane ve/veya evlerinde, günlük yaşam aktivitelerine destek olmak, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve koruyucu önlemleri almakla sorumludur.

Bakım destek personeli taleplerinde; hizmete başlamadan önce Bakım Hizmetleri Yöneticimiz sizleri ziyaret eder. Hastanızın sağlık durumu ile ilgili gerekli değerlendirmeyi yapar, ihtiyaçlarınızı belirler ve size özel hasta bakıcı planı hazırlayarak en uygun ve yetkin bakım destek personelini (hasta bakıcı) yönlendirir.

Hizmet süresince; Bakım Hizmetleri Yöneticisi edindiği tüm verileri uzman doktorun da katıldığı günlük vaka toplantısında değerlendirir. Bu bilgiler ve değerlendirmeler rehberliğinde hastanızın ihtiyaçları dikkate alınarak bakıcılar bilgilendirilir ve bakımın en doğru bir şekilde sunulması sağlanır. Yine Bakım Hizmetleri yöneticisi bakıcı ihtiyaçları ve hastanın bağımlılık düzeyini dikkate alınarak en az hafta bir gün hizmeti denetlemek amacıyla evinizi ziyaret eder.

Hasta bakıcı hizmeti kadrosundaki personelimiz girişimsel tedavi uygulayamaz. Girişimsel bir tedavi uygulaması gerekiyorsa, bu işlem bir hemşire tarafından gerçekleştirilir. BURTOM EVDE SAĞLIK VE BAKIM MERKEZİ ihtiyacınız halinde gerekli organizasyonu yapacaktır.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Günlük Hasta Bakıcı Hizmeti

Günlük hasta bakıcı hizmetlerimiz; evde banyo hizmeti, günlük yaşam aktivitesine destek, alışveriş, transfer desteği vb. gibi ziyaret süresi ortalama 2 saat olan hizmetlerdir.

Günlük hasta bakıcı hizmeti genellikle hastanın kişisel bakım ve temizliğinin (banyosunun) profesyonel bir bakım destek personeli tarafından yaptırılması için tercih edilmektedir.

Özellikle banyo yaptırmakta zorlanılan Alzheimer hastaları ve yatağa bağımlı hastalar için “evde banyo hizmeti” haftalık düzenli olarak planlanabilmektedir. Talebeniz doğrultusunda hizmet süresi uzatılabilir.

Hastanızın 12 saat/24 saat veya yatılı hasta bakıcı hizmetine ihtiyacı olmayabilir ya da yanında kalan bir bakım destek personeli olabilir. Bu durumlarda günlük hasta bakıcı hizmetine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İhtiyacınız olan durumlarda ya da bakıcınızın izinli olduğu günlerde hastanıza destek sağlamak amacıyla evde bakım destek personeli ihtiyaçlarınızı günlük olarak karşılayabiliriz.

Evde kısa süreli veya daha uzun süreli Hasta bakım destek personeli istemek için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Evde Hasta Bakıcı Hangi İşlerden Sorumludur?

 • Vital bulgu takibi (ateş, derece, nabız, solunum)
 • İnsülin takibi ve insülin uygulaması
 • Beslenme ve oral ilaç (ağızdan) takibi
 • Hastanın kişisel hijyenin sağlanması (ağız bakımı, yatak banyosu- saç banyosu, tuvalet ihtiyacının karşılanması).
 • Hastanın taşınması, kaldırılması ve pozisyon verilmesi
 • Pasif yatak içi egzersizlerin yapılmasının sağlanması ve uygulanması.
 • Hastanın moral ve motivasyonunun yüksek tutulmasına destek verilmesi.
 • Hastanın tıbbi durumunu gözlemlenmesi ve değişiklikleri Bakım Hizmetleri Yöneticisine, Evde Bakım Doktoruna ve hastanın Primer Doktoruna rapor edilmesi.

Kimler Evde Hasta Bakımı Hizmetine İhtiyaç Duyar?

 • Yaşlılığa bağlı kendi ihtiyaçlarını gidermede zorluk yaşayan yaşlı bireyler
 • Yatağa bağımlı hastalar
 • Kalça fraktürü (kalça kırığı) sonrası bakım ve pasif egzersizlere ihtiyaç duyan hastalar
 • İnme (Felç) sonrası tedavi, bakım ve pasif egzersizlere ihtiyaç duyan hastalar
 • By pass sonrası enfeksiyon riski açısından takip edilmesi gereken hastalar
 • Terminal dönem (yaşam sonu) bakım gerektiren kanser hastaları
 • Hipertansiyon, Diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ve düzenli takip gerektiren hastalar
 • Demans, Alzheimer gibi zorlu hastalık süreçlerini yaşayan aileler ve hastalar
 • Yukarıda saydığımız durumlardan en az birine sahip hastası olup, hastası için vakit ayıramayacak durumda olanlar
 • Hastası olup yeterli bilgi ve fiziki beceriye sahip olmayanlar
 • Hastası olduğu halde seyahate çıkması gerekenler