Evden / İşyerinden Numune Alma Laboratuvar Hizmetleri

Evde Laboratuvar Hizmeti Nedir?, Evde sağlık ve bakım hizmetlerinin bünyesinde oluşturulan evde laboratuvar hizmeti, hekim tarafından istenilen tetkiklerin, hemşire tarafında hastanın evinde kanlarının steril koşullarda alınarak laboratuvara gönderilme işlemidir. Sağlık kuruluşlarında istenilen tüm tetkikler evde de hasta için talep edilebilir ve istenilen tüm testler için hemşire tarafından kan alınabilir.

Laboratuvara gönderilen testler hemşire tarafından takip edilerek sonuçları hekim, hasta ve hasta yakınları ile paylaşılmaktadır

Evde laboratuvar hizmetini evde sağlık ve bakım hizmetleri bünyesinde çalışan deneyimli hemşireler vermektedir.

Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi
Burtom Evde Sağlık ve Bakım Merkezi

Evde Laboratuvar Hizmetinin Avantajı

Evde laboratuvar, hastanın herhangi bir sağlık kuruluşuna veya laboratuvara gitmesine gerek kalmadan kendi evinde hemşire tarafından kanının alınabilmesine olanak sağladığından dolayı hastaya ve hasta yakınına büyük bir avantaj sağlar. Bu sayede zaman kaybı önlenir, hasta transfer ve nakil işlemine gerek kalmaz. Hastaya psikolojik destek sağlanır, hasta güvenle kan alma işlemini yaptırmış olur.

Evde Laboratuvar Hizmeti Kimlere Verilir?

Evde laboratuvar talep edilen hasta grubu en çok; yatağa bağımlı hastalar, kronik hastalıklar, yürümede zorluk çeken hastalar v.b durumda olan kişilerdir. Bunun yanı sıra herhangi bir rahatsızlığı olmayan fakat evde laboratuvar hizmeti almak isteyen kişilere de bu hizmet verilebilir.
Evde laboratuvar hizmeti aynı zamanda kan vermeye vakit bulamayan kişilere veya evinin lokasyonu herhangi bir sağlık kuruluşuna uzak olan kişilere de verilebilmektedir.

Evde Laboratuvar Hizmeti Nasıl Verilir?

  • Evde laboratuvar, Sağlık Bakanlığı onayı ile evde sağlık ve bakım hizmetleri sunan kurumlara yetki olarak verilmiştir. Bu yetki doğrultusunda evde laboratuvar hizmeti talebi geldiğinde evde sağlık ve bakım hizmetleri veren kurum tarafından eve hemşire yönlendirilerek kan alma işlemi gerçekleştirilir.
  • Aile yakınları tarafından evde laboratuvar hizmeti talep edildikten sonra kurum yetkilileri ailenin ve hastanın uygun olduğu bir gün ve saatte eve hemşire yönlendirir. İstenilen tetkiklerde hastanın aç veya tok olmasını gerektirecek durumlar varsa aile yakınlarına önceden bilgilendirme yapılır.
  • Hemşire, evde laboratuvar hizmetini verebilmek için steril koşulları sağlar. Tek kullanımlık sarf malzemelerini hazırlar. Kan alma aparatları, turnike, laboratuvar tüpleri, enjektör, alkollü mendil, bant, pamuk, tıbbi atık kutusu vb. tüm malzemeler yanında bulunur. Hemşire önce hastanın veya yaşlının kan alınacak bölgesini elindeki malzeme ile steril eder. Sonra hastanın kolunu sabitleyerek en uygun noktadan damarı bularak istenilen kanı tüplere alır. Hastanın konulu temizleyerek şişmemesi, morarmaması için üzerine bastırır, kanamaması için bant takar ve işlemi sonlandırır.
  • Hemşire, hekimin istemiş olduğu kan tetkikleri için kişiden kanlarını uygun tüplere alarak üzerlerine isim ve barkod yapıştırır ve evde laboratuvar hizmetini tamamlar.
  • Alınan kanlar uygun koşullarda laboratuvara gönderilir. Sonuçları takip edilir. Talep edilen tetkiklere göre sonuçlar 1-2 saat içerisinde, detaylı istenilen hormon veya kültür testleri ise 1-2 gün içerisinde sonuçlanır. Çıkan sonuçlar hastanın primer hekimi, evde sağlık hizmetleri yetkilisi ve aile yakınları ile paylaşılır.

Evde Kan Aldırmak Güvenli Midir?

Evde laboratuvar, güvenilir bir evde sağlık ve bakım hizmeti veren kurum tarafından organize edildiği taktirde oldukça güveli ve kolay bir hizmettir. Hemşire, evde laboratuvar için tamamen steril koşullarda malzemelerini ve düzenini organize edilerek hastaya müdahalede bulunur. Böylelikle hasta/hasta yakını ve kendini enfeksiyon olasılığına karşı korur. Evde laboratuvar için eve giden hemşire yanında steril, tek kullanımlık kan alma malzemeleri ile işlemi güvenle tamamlar.

Evden çıkmadan, trafikte vakit kaybetmeden laboratuvar hizmeti almanın keyfini yaşayın.

Her zaman için sizleri şubelerimizde ağırlamaktan onur duyarız. Ancak ulaşım sorunu olanlar, evden çıkamayanlar, yoğun iş temposundan vakit bulamayanlar, trafik yüzünden vakit kaybetmek istemeyenleri düşünerek sunmuş olduğumuz ev ve iş yerinden örnek alımı (kan, idrar, vb) hizmetimiz ile müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı  amaçlamaktayız. Hastanede sıra beklemeden, yolda vakit harcamadan, işinizden izin almanıza gerek kalmadan tüm laboratuvar tetkiklerinizi sorunsuzca  ve kısa sürede tamamlamanızı sağlıyoruz ve hiç vaktinizi almıyoruz. 

 
Üstelik de numune verme öncesindeki uzun süreli açılığınız sonrasında, örneğinizi verir vermez iş yerinizde ya da evinizde olmanın avantajıyla hemen kahvaltınızı yapabilir veya çayınızı yudumlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.